Sain heinäkuussa ystävältäni Satulta mieluisan kutsun tulla tutustumaan hänen mosaiikkinäyttelyynsä Joensuun Tuupovaaraan. Olen aiemmin, vuonna 2017, kirjoittanut Voimapuu-blogiin ystäväni mosaiikkiharrastuksesta. Oli ihanaa kuulla, että hän oli nyt koonnut kauniit, persoonalliset mosaiikkiteoksensa kokonaiseksi näyttelyksi.
Tässä blogikirjoituksessa kurkistetaan Tuupovaaran Ullakolle, jossa Satu Sinikka Hattusen ”ITE-harrastajan mosaiikkinäyttely” on esillä 8.8.22 saakka. Aivan kaikkia näyttelyn töitä ei tässä artikkelissa ole mukana, sillä osa niistä on esitelty aiemmin kirjoitetussa artikkelissa. Vuoden 2017 artikkelissa kerrotaan lisää Satun tavasta työstää mosaiikkia, miten ideat teoksiin syntyvät sekä Satun vinkit mosaiikkiharrastuksen aloittamiseen. (Linkki artikkeliin sivun lopussa)


















Mosaiikkinäyttely – unelmien täyttymys
Satu kertoo näyttelyn kokoamisen olleen merkittävä hetki – unelmien täyttymys mosaiikin harrastajan 10 -vuotistaipaleella. Näyttely on varmasti hieno kokemus myös monelle mosaiikista pitävälle ja sen tekemisestä unelmoivalle. Itsekin olen haaveillut mosaiikin tekemisestä ja siksi tässä näyttelyssä olikin niin inspiroivaa käydä. Inspiroivaa oli myös se, että Satu itse oli paikalla kertomassa teostensa ja esineiden synnystä. Se antoi aivan uutta syvyyttä ja näkökulmaa näyttelyn katsomiseen.
Näyttelyssä sai laajan kuvan mm. siitä, mitä kaikkea erikokoisilla- ja muotoisilla, erivärisillä ja erilaisista materiaaleista valmistetuilla mosaiikkipaloilla voi luoda. Teoksessa voi olla suuria monimutkaisia kuvioita tai aivan pieniä. Teos voi olla abstrakti tai esittävä. Teos voi olla koriste, taulu, koru, käyttöesine jne… Mosaiikin tekeminen ei kuitenkaan ole hätäisen harrastus, se vaatii tekijältään ideointi- ja suunnittelukykyä, kärsivällisyyttä ja pitkäjännitteisyyttä.
Toivotan Satulle onnea ja menestystä näyttelyn johdosta sekä innostusta jatkaa edelleen tämän kiehtovan harrastuksen ja taidelajin parissa!
Lue lisää:
Oheisessa Pogostan sanomien artikkelissa kerrotaan lisää näyttelystä.
Paluumuuttaja löysi paikkansa – Tuupovaaralaiseksi kotiutuminen kävi harrastusten kautta nopeasti
Voimapuun artikkelissa vuodelta 2017 Satu kertoo harrastuksensa lähtökohdista sekä vinkkejä mosaiikkiharrastuksen aloittamiseen.
Mosaiikki – innostava harrastus (Voimapuu -blogi)